Twoje szanse na sukces rosną, gdy robisz to co lubisz

Dodaj do tego własne kryterium, bazując na swojej wizji życia. Bierz pod uwagę wszystkie ważne dla ciebie rzeczy. Na przykład kryteria te mogą być następujące:

– Nie chcę cały czas być w drodze, z dala od rodziny.

– Chcę w ciągu sześciu miesięcy wypłacić sobie doskonałą pensję.

– Nie chcę obciążyć hipoteką wszystkiego co posiadam.

– Chcę robić coś, aby móc wciągnąć w to moją żonę.

– Nie chcę osobiście handlować, nie mam żyłki kupieckiej.

Nie przeraź się, że te kryteria są nie do zrealizowania. Jeśli są dla ciebie ważne, zapisz je. Dlaczego? Przypuśćmy, że znalazłeś fantastyczny interes, ale nie daje ci on przyjemności. Nawet gdybyś zrobił pieniądze, to czy warto dla nich się męczyć i narzekać całe życie? Jeśli chcesz parę lat poświęcić, aby w przyszłości zbierać plony, decyzja należy do ciebie. Ale wiedz, że trwać to będzie dłużej niż myślisz! Te parę lat potrwają tak długo, jak długo będziesz prowadził ten interes. Fundamentalna zasada przy takim systematycznym wyborze interesu brzmi: Pomysły nic nie kosztują! Dopóki nie znalazłeś odpowiedniego dla Ciebie, szukaj dalej aż znajdziesz! Nie bierz pierwszego lepszego, wróć i jeszcze raz wszystko przemyśl. Warto! Jest to najtańszy okres w życiu biznesmena, nie bądź więc skąpcem. Mamy już różne obiektywne kryteria i osobiste preferencje, co dalej?

Na końcu rozdziału jest zamieszczony test, zawierający omawiane kryteria. Odpowiedz na nie, a zobaczysz, który pomysł ma największe szanse powodzenia. Do tego trzeba dodać łut szczęścia, ale ponieważ trudno go zmierzyć pominiemy ten temat. Zauważ, że najwięcej możesz zdobyć 100%, ale tylko wtedy, gdy przyznasz każdemu pomysłowi 10 punktów. W innym przypadku szansa maleje szybko. Możesz zacząć tylko z 3% szansą i też osiągnąć cel, ale jest to nieprawdopodobne. Od ciebie zależeć będzie punktacja. Ja osobiście daję dużo punktów jeśli widzę swoją szansę. Jeżeli chodzi o preferencje osobiste odpowiedziałbym „tak” lub „nie”, w zależności czy pomysł mi odpowiada, czy nie. Oznacza to, że jeśli nie zaakceptujesz automatycznie pomysłu, odpadnie on z gry. Życie jest za krótkie, aby się poświęcać dla interesu. Życiem trzeba się cieszyć.

Radzę jeszcze raz powrócić do procesu gromadzenia pomysłów aż nie znajdziesz kilku, które by ciebie satysfakcjonowały.Takie dwa lub trzy pomysły wykorzystasz w następnym rozdziale o biznes planie. Ale uważaj! Będziesz miał cichą pokusę dać wyższą ocenę pomysłom, które chciałbyś zakwalifikować. Nie rób tego, a jeśli już to uczynisz, miej oczy i uszy otwarte. Nie wmawiaj sobie, że pomysł jest lepszy niż by się wydawało. Pamiętaj, pomysły nic nie kosztują!

Leave a Reply