Sztuka wojny Sun Tzu

Ponieważ myśli Sun Tzu pochodzą z Chin sprzed 2 500 lat, powinno się je zadedykować babciom przepowiadającym przyszłość, a nie biznesmenom. Zanim tak zrobimy, wróćmy do symbolu nowoczesnego sukcesu: Apple Computer.

To co opowiedziałem o nich w pierwszym rozdziale zabrzmiało jak bajka z XX wieku. Była to tylko jedna strona opowieści, chociaż trzeba być dobrym i mieć szczęście, ale to jeszcze nie wszystko. Mikę Markkula, były prezes Apple w latach 1981 – 1983 i jeden z pierwszych pracowników Apple, w swojej książce Pierwsze dziesięć lat, opublikowanej przez Apple Computer pisze:

Od samego początku mieliśmy dwie bardzo duże zalety, które zadecydowały o naszej przewadze nad innymi. Pierwszą był doskonały biznes plan. Do roku 1979 było pięćdziesiąt lub więcej małych firm komputerowych, ale żadna z nich nie ntiala pojęcia co robi, z wyjątkiem Apple. My doskonale wiedzieliśmy do czego zmierzamy, czego potrzebujemy i co chcemy osiągnąć. Rozumieliśmy, żc musimy naszych klientów uczyć. Ze istniał potencjalny ogromny rynek. Aby się na nim utrzymać, musieliśmy rozwijać się tak szybko jak on, a może i szybciej. Prawdę mówiąc, nasz pierwszy biznes plan zakładał, że IBM będzie naszym najgroźniejszym konkurentem, już planowaliśmy jak z nimi wygrać – mimo że IBM wszedł na rynek dopiero w roku 1981. Inne firmy komputerowe nawet lego nie rozumiały i dlatego wiele z nich już nie istnieje.

Drugą zaletą byli nasi pracownicy. Zawsze zatrudnialiśmy najlepszych – ekonomistów, najlepszych ludzi do produkcji, najlepszych dyrektorów. Każdy kto miał wpływ na działalność firmy byl asem w swoim zawodzie. To nie szczęście nam pomogło. Mieliśmy najlepszy produkt, najlepszych ludzi i najlepszy biznes plan. Byliśmy mocni.

Markkula wskazał, dlaczego to firma Apple, a nie tuzin innych firm komputerowych rosnących jak grzyby po deszczu w Silicon Valley, rzuciła rękawicę IBM.

Markkula podjął temat, o którym będzie mowa w tym rozdziale, tj. o biznes planie. To ostatecznie rozstrzygnie, który z dwóch czy trzech wybranych przez ciebie pomysłów powinieneś realizować. Należy wybrać taki pomysł, który umożliwi skonstruowanie najlepszego planu, do realizacji którego masz najlepszych ludzi.

Leave a Reply