Mapa planu – rozwinięcie

Powinieneś też odczytywać linie poziome (np. dla marketingu), aby znać szacunkowe ogólne koszty marketingu na podstawie przewidywanych kosztów każdego elementu działania. Zobaczysz również czy terminy wyznaczone w planie są dotrzymywane. Jeśli stwierdzisz, że łańcuchy działań wychodzą poza ustalone terminy (prawie zawsze tak się dzieje), to musisz jeszcze raz do nich wrócić, aby sprawdzić, gdzie można sprawy przyspieszyć. Dopóki nie będzie się wszystko zgadzało, musisz wracać i sprawdzać powiązania między poszczególnymi etapami działań. Ale nie oszukuj siebie podstawiając fałszywe dane, tylko dlatego, że chcesz, aby się wszystko zgadzało. Pamiętaj, te zadania wprowadzisz kiedyś w życie.

Jeśli mimo poprawek plan twój nie mieści się w terminie czy w budżecie, zastanów się nad jego realizacją, możliwością przedłużenia terminu lub zdobycia większej kwoty pieniędzy. Pamiętaj, lepiej wiedzieć o takich problemach przed rozpoczęciem działalności, niż gdy będzie już za późno, aby się wycofać. Taka mapa planu ułatwi ci życie. Łatwiej jest oszacować globalne potrzeby funduszu, ponieważ widać kto i ile pieniędzy potrzebuje, ile czasu zajmie każda działalność i ile osób potrzeba do jej wykonania. Możesz cały czas kontrolować swoje postępy. Jeśli zakończysz dany proces, możesz zaznaczyć karteczkę czerwonym kolorem lub zdjąć ją z mapy. W ten sposób widzisz co się dzieje, gdzie robisz postępy, na którym etapie działania masz problemy i na czym musisz się skoncentrować. Pozwala to również na korektę czasu i przewidywanych kosztów oraz na sprawdzenie ogólnych efektów. Można taki plan zrobić na komputerze. Nie mówiłem o tym, ponieważ, po pierwsze, niezbędne jest, abyś sam umiał robić taki plan, a po drugie, nawet bez komputera osiągniesz takie same wyniki. Oczywiście komputer ułatwia zadanie, zwłaszcza szybciej i łatwiej można robić korekty, gdyż dostarcza ostateczne aktualne dane dotyczące terminu lub budżetu.

Przy budowaniu mapy planu mogą ci pomóc osoby odpowiedzialne za część tego procesu. Ale im więcej osób, tym dłużej to potrwa i będzie więcej zamieszania. Po skończeniu planu przedstaw go osobom zaangażowanym w celu przedyskutowania indywidualnej odpowiedzialności za każde ogniwo. Jeszcze raz, krok po kroku sprawdź czy o czymś nie zapomniałeś i czy wszyscy macie wspólne zdanie na temat sposobu realizacji, czasu i kosztów. Osoby te powinny szczególnie dokładnie zapoznać się z ogniwem, za które będą odpowiedzialne, a ty powinieneś wymagać jego realizacji. Przekonasz się, że układanie takiego planu może być dobrą zabawą, a jednocześnie wspaniałą metodą koordynacji twoich zamierzeń. Ponieważ wszystkie karteczki mogą być przesuwane w różne strony, możesz zmieniać plan, o ile zajdzie taka potrzeba, a jednocześnie będziesz pamiętał co masz do zrobienia. Może kiedy przyjdzie ci stawić czoła konkurencji, mając takie doświadczenie w planowaniu działalności, uratujesz własną skórę.

Leave a Reply