Jako pracownik masz małe możliwości kontroli

Stwierdziła tak kompetentna, inteligentna, czterdziestoletnia kobieta. Jest główną księgową w firmie reklamowej i pracowała ciężko, aby tę pozycję osiągnąć. Według przyjaciół już osiągnęła sukces, ale ona widzi to inaczej.

„W biurze jest bardzo w ielu młodych pracowników, wydaje mi się, że są to prawie dzieci. Każdy z nich oczekuje promocji, oczekuje ode mnie też protekcji, nie mogę już z tym dalej walczyć. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniłam trzy razy firmę i mimo że ta wydaje się być najlepsza, to jednak układy są takie same. Nie widzę dla siebie przyszłości jako etatowy pracownik. W innej firmie na pewno też nie byłoby lepiej, zresztą ilu znasz pracowników reklamy w moim wieku poszukujących pracy? Właśnie teraz zamierzam uczynić ten krok – póki mam jeszcze siły – aby później nie pracować już tak ciężko. Wyjściem jest tylko założenie własnego biznesu”.

Mellanie Stephens, lat 37, pochodzi z małej rybackiej wioski Port Stanley w Ontario, w której mieszka 1900 osób, oczywiście poza sezonem turystycznym. W 1979 roku nie mogła znaleźć pracy. Nie znała się na interesach, nie wiedziała co to jest biznes plan, nie odróżniała nawet detalu od hurtu. Nie ukończywszy szkoły średniej, zaczęła podróżować podejmując różne doraźne prace, aby przeżyć. Wróciła jednak do rodzinnej wioski nie mając, jak sama powie, „ani pracy, ani umiejętności, ani doświadczenia”.

Oczywiście założyła swój własny interes. Obecnie Kettle Creek Canvas Co. jest największym w Kanadzie przykładem sukcesu – dowodzi, że wytrwałość i determinacja zwycięża wszystko. Mellanie Stephens teoretycznie nie miała żadnej szansy na sukces, jednak dzisiaj ma około 50 koncesjonowanych sklepów w całej Kanadzie, a roczny ich obrót wynosi powyżej 10 milionów dolarów.

„Masz więcej problemów będąc pracownikiem niż kiedy budujesz swój własny interes. Jako pracownik masz małą kontrolę nad ilością zarabianych dziennie pieniędzy. Swój styl życia musisz podporządkować życzeniom pracodawcy, a najgorsze jest to, że twoje poświęcenie i ciężka praca nie ma aż tak wielkiego wpływu na wysokość twoich zarobków. Każdy może zostać prosperującym przedsiębiorcą – trzeba tylko chcieć. Aby osiągnąć sukces, najważniejsze to być upartym. Znajomi w dobrej wierze będą chcieli cię powstrzymać, nieraz usłyszysz: Uważaj. Jesteś pewny, że potrafisz? Czy przemyślałeś to dokładnie? Ale jeśli będziesz się cały czas tylko zastanawiał, do niczego nie dojdziesz. Musisz uwierzyć w siebie i działać”.

Leave a Reply