Co jest dla inwestorów najważniejsze?

Każde zdanie daje odpowiedź na pytanie, na co inwestor zwraca uwagę, czego chce i na co by wydał pieniądze.

– 1. W ciągu ostatnich pięciu lat…

Inwestor musi się czuć bezpiecznie, a jednocześnie inwestycja musi go pasjonować. Jeśli możesz mu pokazać wszystkie dokumenty swojej działalności, nawet te wykazujące mierne wyniki, to udowodnisz, że nie jesteś jednodniowym biznesmenem, lecz zamierzasz być na rynku przez dłuższy czas. Oczywiście wolą, aby twój raport był jak najlepszy, patrz punkt drugi…

– 2. …zysk z akcji wynosił średnio 23%, a dochody wzrastały 17%…

Największe wrażenie pozostawia stopa wzrostu ITO. Liczby 23 % lub 17% traktowane oddzielnie nie są największe, ale wyobraź sobie 23% wzrost wartości akcji (np. wartość akcji będących własnością posiadaczy), a więc ITO musi podwoić swoją wartość co trzy lata. Jeśli sprzedajesz za 3,8 miliarda dolarów rocznie, to chyba wyjaśnień nie trzeba.

Jeśli możesz dostarczyć dokumenty potwierdzające twoją działalność, szanse na przekonanie bankowców wzrastają. Jeśli nie możesz, pozostaje tylko przekonać ich, że nie jest to najważniejsze. Jeśli nie zacząłeś jeszcze działalności, będziesz musiał przedstawić im jej plan i przekonać ich, że jest to plan bardzo ostrożny. Jeśli natomiast twoja dawna działalność nie jest za bardzo przekonująca i dokumenty nie wyglądają najlepiej, musisz się mądrze wytłumaczyć i przekonać ich, że przyszłość będzie inna. Inwestorzy zawsze będą podejrzewać, że błędy przeszłości mogą się powtórzyć.

Leave a Reply