Banki i rynek papierów wartościowych

Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, pierwsze, co przychodzi do głowy, to pożyczka bankowa. Może okazać się, że to niezbyt mądry pomysł. Banki nie są zainteresowane inwestowaniem w nowe przedsięwzięcia. Zainwestują w ciebie tylko w tedy, kiedy będą widzieć, że masz wystarczającą ilość aktywów', które w każdej chwili będą mogli przejąć i jeszcze odzyskać swoje pieniądze. Mam na myśli twój dom, osobisty kapitał, gwarancje twoje i żony. Plotka głosi, że bank udzieli ci pożyczki, jeśli udowodnisz, że jej nie potrzebujesz. Ale mówiąc serio, bank ma wystarczająco głęboką kieszeń, aby do niej sięgnąć, jeśli uważa, że na to zasługujesz. O bankach będzie mowa w rozdziale 10.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz starać się o pożyczkę bankową, w przypadku gdy twoje zyski ze sprzedaży są wystarczająco wysokie na pokrycie odsetek. Jeśli nie masz płynnego kapitału na rozwój przedsiębiorstwa i chcesz w tym celu zastawić swój majątek osobisty, możesz np. pożyczyć pod hipotekę domu. Ale pamiętaj, bankowcy to nerwowi ludzie i im większe masz problemy, tym są bardziej nerwowi.

Rynek akcji i obligacji możesz wykorzystać, jeżeli twoja pozycja jest mocna, zyski wysokie i potrzebujesz na rozwój firmy dużo pieniędzy. Makler nie zajmie się pożyczką inwestycyjną mniejszą niż 10 milionów dolarów, ponieważ miałby za dużo pracy, a za mały zysk. Są oczywiście wyjątki, zwłaszcza, jeśli zwrócisz się do maklera, aby szukał prywatnych inwestorów. Ogólnie mówiąc rynek papierów wartościowych zajmuje się wielkimi sumami i jest cykliczny. Twoja firma może być idealnym kandydatem na sprzedaż publiczną akcji, ale jeśli rynek akcji i obligacji ma tendencję zniżkową, możesz dostać mniej niż się spodziewałeś. W rozdziale 11 będzie mowa o pułapkach i możliwościach gry rynkowej.

Leave a Reply